Środa, 17. Styczeń 2018

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA "DEKADA POLSKIEGO BARTNICTWA"

"Pszczelarstwo to jest pasja, dola, radość ale i obowiązek być dobrym gospodarzem..."
MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA "DEKADA POLSKIEGO BARTNICTWA"

W dniu dzisiejszym w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale rozpoczęła się międzynarodowa konferencja poświęcona bartnictwu.

Bartnictwo to dawna forma pszczelarstwa leśnego, polegająca na chowie pszczół w specjalnie w tym celu wydrążonych dziuplach drzew. Zbieraniem miodu zajmowali się bartnicy, którzy wspinali się do barci (dziuple drzew) przy pomocy specjalnych lin. Praca bartnika różniła się od pracy pszczelarza, gdyż wysoko ustawiona brać jest naturalnym miejscem dla pszczół, tak więc bartnik nie musiał troszczyć się o to, by pszczoły nie uciekły.

Szczytowy rozwój tej profesji przypada w Polsce na wiek XVI i XVII, zanikła w wieku XIX. Po latach nieobecności, do lasów powróciła pszczoła. Według ekspertów, proces odtworzenia populacji pszczoły nie jest łatwy ale jest możliwy do zrealizowania.

Konferencja pt.: "Dekada polskiego bartnictwa", ma na celu pogłębic wiedzę słuchaczy na temat bartnictwa oraz zintegrować międzynarodowe środowiska związane z pszczelarstwem leśnym. Uczestnicy konferencji mogą wymienić się doświadczeniami oraz zainicjować podjęcie wspólnych przedsięwzięć.

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 605