Wtorek, 23. Październik 2018

Dożynki Prezydenckie 2017

1

W miniony weekend 16 – 17 września w Spale odbyły się coroczne Dożynki Prezydenckie. W tym roku pogoda niestety nie dopisała, jednak niesprzyjająca aura nie wpłynęła na przebieg imprezy. Zgodnie z planem odbyły się wszystkie punkty programu. Na terenie COS OPO Spała znajdowała się kolorowa i zapewniająca moc atrakcji strefa zabaw dla dzieci, a także kiermasz Jakość i Tradycja oferujący szeroki wachlarz wyrobów regionalnych. Na stadionie COS powstało Miasteczko Regionów wypełnione stoiskami promocyjnymi i straganami z rękodziełem ludowym, potrawami regionalnymi i zabawkami. Na posiłek można było udać się do Gościńca Prezydenckiego, gdzie pyszne jedzenie serwowane było przez stoiska regionalne. Na scenie prezentowały się zespoły ludowe z całej Polski.


Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przybyli do Spały w niedzielę. Wzięli udział w uroczystej mszy świętej w kaplicy polowej Armii Krajowej, po czym udali się na teren COS, gdzie obył się ceremoniał dożynkowy poprowadzony przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Dziękując rolnikom za trud i poświęcenie, Prezydent podkreślił, jak ważną rolę w naszym kraju odgrywa rolnik i jego praca.


Na uroczystości zabrał głos również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pan Krzysztof Jurgiel. Obecni byli także m. in. ministrowie z Kancelarii Prezydenta RP, liczni parlamentarzyści oraz przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz rolnictwa. Starostami tegorocznych dożynek byli Agnieszka Węglewska z województwa łódzkiego i Dawid Jezierski z województwa małopolskiego

Tradycyjnie, w pierwszym dniu odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w którym wygrało województwo lubuskie. Do Pałacu Prezydenckiego trafi wieniec gospodyń z wsi Nowa Jabłonna.


Na święcie plonów zjawiło się wielu gości i rolników z całego kraju. Na szczęście kiepska pogoda nie popsuła towarzyszącemu wszystkim dobrego nastroju.

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 1253