Niedziela, 12. Maj 2024

Nadzieje Olimpijskie pięcioboju nowoczesnego w Spale

W dniach 21-24 października w COS-OPO w Spale, już po raz czwarty z rzędu zorganizowane zostały międzynarodowe zawody Olympic Hopes, w których wzięli udział zawodnicy i zawodniczki z dziewięciu państw. Oprócz reprezentantów Polski o medale w kategoriach U16 i U18 rywalizowali Austriacy, Brytyjczycy, Czesi, Niemcy, Litwini, Portugalczycy, Słowacy i Węgrzy.
Turniej Nadziei Olimpijskich

Na zdj. od lewej: Sławomir Kopeć, Janusz Pyciak-Peciak, Waldemar Wendrowski i Anna Bajan

W uroczystym otwarciu Turnieju Nadziei Olimpijskich uczestniczyli: Anna Bajan  - Wiceprezydent Europejskiej Konfederacji Pięcioboju Nowoczesnego i członek zarządu Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego, Janusz Pyciak–Peciak – Prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego, Sławomir Kopeć – sędzia główny zawodów oraz Waldemar Wendrowski – Dyrektor COS-OPO w Spale.

- W zawodach wzięło udział ponad 200 osób. Na obiektach zawsze gościnnego dla nas COS-u w Spale rozegrane zostały konkurencje trójboju nowoczesnego – pływanie, bieg i strzelanie w kategorii do lat 16 oraz czwórboju z czwartą dyscypliną – szermierką w kategorii U18. Turniej Nadziei Olimpijskich zakończył się dla nas dużym sukcesem sportowym i organizacyjnym – mówi Stanisław Pytel - Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego.

Rekordowe strzelanie i świetny bieg zapewniły zwycięstwo Mai Marcinkowskiej (U16). Jako druga do mety dobiegła Emma Meszaros (HU), a po brązowy medal indywidualnej rywalizacji trójboistek sięgnęła Emma Pataki (HU).

W rywalizacji męskiej trójboju zwyciężył Węgier – Zalań Jasso. Radosław Porada przekroczył metę jako drugi, a trzecim zawodnikiem zawodów został Aleksander Lewandowski.

W klasyfikacji drużynowej kobiet zwyciężczyniami okazały się Węgierki- Emma Meszaros, Emma Pataki i Csenge Kiss. Srebrny medal  wywalczyły Polki - Maja Marcinkowska, Małgorzata Karbownik i Katarzyna Dębska. Na trzecim stopniu podium stanęła druga drużyna reprezentantek Polski - Hanna Jakubowska, Aleksandra Kasperczak i Pola Wolska.

Wśród drużyn męskich najlepsi okazali się Polacy - Radosław Porada, Aleksander Lewandowski i Igor Radomyski. Srebrnymi medalistami rywalizacji drużynowej zostali Czesi- Patric Vitkovic, Krystof Svarc i Matej Sladky. Trzecie miejsce w klasyfikacji zajęli Węgrzy- Zalań Jasso, Barnabas Simon i Kristof Koszegi.

W kategorii U18 zwyciężyła Czeszka Lucie Hlavackova, srebro i brąz przypadł Polkom – Adriannie Kapale i Małgorzacie Karbownik. Wśród mężczyzny triumfował Maciej Klimek, przed Niemcem Timem Leh i Olafem Paradowskim.

W rywalizacji drużynowej kobiet zwyciężyły Polki w składzie - Adrianna Kapała, Małgorzata Karbownik i Maja Biernacka. Srebrny medal zdobyła druga drużyna Polski - Maja Marcinkowska, Pola Wolska i Wiktoria Pruszyńska. Brązowy medal zdobyły Niemki-Anna Waltermann, Cicelle Leh i Emma Frassdorf.

Wśród mężczyzn triumfowali Polacy- Maciej Klimek, Olaf Paradowski i Michał Jabłoński.

Na drugim stopniu podium stanęli Brytyjczycy- Joshua Mitchell, Samuel Cobb i Charles Brown. Brązowe medale wywalczyli Czesi Tobias Parizek, Michał Frydrych i Bohumil Jiri Svoboda.