Piątek, 10. Maj 2024

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie coraz bliżej

Kibice sportowi już odliczają dni do rozpoczęcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (4-20 luty). W COS-OPO w Spale wielokrotnie gościliśmy kadrę narodową łyżwiarzy szybkich, na których dobre występy w stolicy Chin bardzo liczymy. Kwalifikacje olimpijskie wywalczyło dziesięciu polskich panczenistów.
Łyżwiarze szybcy

O być albo nie być na Igrzyskach decydowały cztery zawody cyklu Pucharu Świata rozegrane od listopada (m. in. w Tomaszowie Mazowieckim) do grudnia 2021r.  Część miejsc została rozdana na podstawie liczby zdobytych punktów, a część według uzyskanych czasów.

Znakomicie w ostatnich startach na arenach międzynarodowych spisywali się sprinterzy – Angelika Wójcik (500m, 1000m), Kaja Ziomek (500m), Piotr Michalski (500m, 1000m), Marek Kania (500m), Damian Żurek (500m, 1000m). Kwalifikacje olimpijskie uzyskali także Karolina Bosiek (1000m, 1500m, start wspólny, drużyna), Natalia Czerwonka (1500m, drużyna), Magdalena Czyszczoń (drużyna), Zbigniew Bródka (start wspólny) i Artur Janicki (start wspólny). Choć kwalifikacje nie są imienne, zdobywa się je dla kraju, to bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie wymienieni zawodnicy będą reprezentować Polskę na Igrzyskach w Pekinie.

Angelika Wójcik (MKS Cuprum Lubin) w 2021 trzykrotnie poprawiała rekord Polski na dystansie 500 metrów. Aktualny ustanowiła 4 grudnia 2021 (36,77) zwyciężając równocześnie, jako druga Polka w historii, w zawodach Pucharu Świata (poprzednio w 1988 zawody PŚ na dystansie 3000 wygrała Erwina Ryś-Ferens. 4 grudnia 2021 poprawiła także rekord Polski na 1000 metrów, wynikiem 1:14,09.

Kaja Ziomek, Natalia Czerwonka i Angelika Wójcik wygrały sprint drużynowy na listopadowym Pucharze Świata w Stavanger! Dodatkowo brązowe medale zdobyli męska drużyna sprinterska – Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek oraz indywidualnie Marek Kania i Kaja Ziomek. Wielka szkoda, że w programie Igrzysk nie przewidziano sprintu drużynowego bo z pewnością mielibyśmy wielkie medalowe szanse.

Karolina Bosiek i Damian Żurek reprezentują klub Pilica Tomaszów Mazowiecki. Karolina to wielokrotna medalistka mistrzostw Polski i mistrzostw świata juniorów, pięciokrotna zwyciężczyni plebiscytu na najpopularniejszego sportowca powiatu tomaszowskiego. Damian Żurek, specjalista w sprincie  ustanowił w tym sezonie swój nowy rekord życiowy – 34,30.

Życzymy owocnych w olimpijskie medale startów!