- Już od 2 stycznia, co dwa, trzy dni dojeżdża do Spały kolejna grupa treningowa. Jeśli chodzi o harmonogram zajęć na hali lekkoatletycznej, to wiadomo, że medaliści mistrzostw Europy czy świata są oczywiście uprzywilejowani i mają pierwszeństwo w ustaleniu grafiku treningowego. Nie ma tu jednak problemu, trenerzy zawsze się dogadują. Cieszę się, że tak świetnie rozwiązana została lokalizacja odnowy biologicznej ze względu na planowany remont pływalni. Oprócz zabiegów hydroterapii i sauny, lekkoatleci korzystają też z krioterapii – opowiada Wiesław Rożej - kierownik zgrupowania PZLA, który już od ponad dwudziestu lat jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg zgrupowań lekkoatletycznych.
Kierownik W. Rożej przyznaje, że w zeszłym roku spędził na zgrupowaniach w Spale prawie 200 dni i nie inaczej będzie w tym roku. – Lekkoatleci na pewno będą często gościć w spalskim Ośrodku w najbliższych miesiącach. Wiosną będziemy chętnie korzystać z nowo wyremontowanego nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego z nawierzchnią tradycyjną i dwoma dodatkowymi torami z miękką nawierzchnią. Mamy również do dyspozycji dodatkowe podgrzewane koło do pchnięcia kulą. Ja osobiście bardzo się cieszę z profesjonalnego basenu do schładzania, który znajduje się za metą – kontynuuje W. Rożej.
Bez wątpienia tegoroczną imprezą docelową dla reprezentantów „królowej sportu” są XXXIII letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu (26.07-11.08.2024). Zawodnicy również będą się przygotowywać do zaplanowanych na początek marca halowych mistrzostwa świata, które odbędą się w Glasgow. W maju zostaną przeprowadzone mistrzostwa świata sztafet w Nassau. Z powodu igrzysk, nietypowy termin będą miały mistrzostwa Europy, które odbędą się na Stadio Olimpico w Rzymie od 7 do 12 czerwca.