Czwartek, 13. Grudzień 2018

Zapowiedź wystawy

W czwartek, 7 czerwca w COS - OPO w Spale odbędzie się spotkanie z autorem wystawy zatytułowanej "Wycinanki - dla Niepodległej", p. Aleksandrem Dutkiewiczem. Dzieła nawiązują do symboli dyscyplin sportowych, w których Polacy zdobywali medale na letnich Igrzyskach Olimpijskich.
wystawa

ALEKSANDER DUTKIEWICZ

Urodzony 10 grudnia 1957 r., mieszkaniec Inowłodza. Pochodzi z rodziny pielęgnującej tradycje ludowe. Umiejętności tkania, haftowania, wycinania, wyrabiania ozdób ze słomy i bibuły czy zdobienia jajek, w rodzinie przekazywane były z pokolenia na pokolenie.

Aktywny uczestnik w wielu konkursach, jarmarkach i kiermaszach; prowadzi również warsztaty z wycinankarstwa, organizuje pokazy i autorskie wystawy.

Wykonuje wycinanki charakterystyczne dla regionu rawskiego i opoczyńskiego: „rózgi”, koła i kwadraty, a także wycinanki okolicznościowe związane ze świętami, czy pocztówki regionalne. Wycinanki najczęściej są jednobarwne w kolorze czarnym, czerwonym, zielonym, fioletowym i niebieskim.

Od 2010 roku członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

Wyróżniony Dyplomem Twórcy Jarmarku Jagiellońskiego z 2014 r. „ Za kunszt artystyczny wykonywanych prac, zgodność tradycyjnych wzorów, materiałów z danym regionem i rodzajem prezentowanej twórczości, a także za przekaz wartości kulturowych i estetykę stoiska”.

Laureat Nagrody Sejmiku Województwa łódzkiego w dziedzinie kultury i zorganizowanych wystaw autorskich.

Niejednokrotnie prezentował swoje dzieła na Dożynkach Prezydenckich w Spale.

Ekspozycja prezentująca 24 wycinanki wystawiona zostanie w recepcji hotelu Champion. Tam też 7 czerwca (czwartek) odbędzie sie wernisaż połączony ze spokaniem z autorem.

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 594