Niedziela, 24. Luty 2019

Dożynki Prezydenckie 2018

W miniony weekend w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. W sobotę, 15 września przeprowadzony został konkurs wieńcowy, w którym reprezentacje wystawiły wszystkie województwa. W niedzielę, zgodnie z tradycją, do Spały zawitała para prezydencka.
d

W tym roku podczas Dożynek pogoda dopisała - w Spale pojawiły się tłumy gości. Pierwszego dnia obchodów, sobotę, na stadionie naszego Ośrodka odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W konkursie tym swoje wieńce zaprezentowali przedstawiciele wszystkich województw. W komisji oceniającej przygotowane wieńce znaleźli się m.in. etnografowie oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta. Nietrudno zauważyć, że wieńce w tym roku nawiązywały do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa małopolskiego, przygotowany przez gospodynie z miejscowości Poręba Radlna w gminie Tarnów. To właśnie ten zwycięski wieniec trafi do Pałacu Prezydenckiego.


Również w sobotę na wszystkich gości czekało Miasteczko Regionów, Strefa zabaw dla dzieci, stoiska kulinarne, rękodzieła ludowego i inne, liczne atrakcje. W Miasteczku Regionów znalazły się stoiska promujące specjały pochodzące ze wszystkich województw. Nie zabrakło także wystepów kolorowych zespołów folklorystycznych z całej Polski.


Zgodnie z tradycją, para prezydencka zawitała do Spały w niedzielę. Główne obchody rolniczego święta rozpoczęły się mszą świętą w intencji rolników w Kaplicy Polowej Armii Krajowej. Tuż po niej Para Prezydencka udała się do parku znajdującego się nieopodal kaplicy, gdzie wsadziła dąb z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, poświęcony w Rzymie przez papieża Franciszka. Nastepnie korowód dożynkowy przeszedł na stadion COS, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy. Wzorem roku poprzedniego, poprowadził go Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Prezydentowi i jego małżonce towarzyszyli starostowie dożynek - Ewa Szydłowska z województwa mazowieckiego i Mariusz Załoga z województwa opolskiego.


Po ceremoniale dożynkowym rozpoczęła się część artystyczna. Swoje koncerty zagrały zespoły Boys i Mateusz Mijał, a gwiazdą wieczoru był Krzysztof Cugowski z zespołem.

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 542