Poniedziałek, 18. Marzec 2019

Odnowa Biologiczna i Rehabilitacja

zd1

 

Usługi z zakresu fizykoterapii


Fizykoterapia jest sposobem leczenia wykorzystującym różne bodźce, na przykład prąd elektryczny, ciepło i zimno, światło, ultradźwięki czy pola magnetyczne, do leczenia chorób narządu ruchu, zwłaszcza przewlekłych. Fizykoterapia spełnia trzy podstawowe funkcje:

 • Prewencyjną – fizykoterapeuta koncentruje się na opracowaniu programu mało wyczerpujących ćwiczeń, zapobiegających powstawaniu przewlekłych dolegliwości, takich jak bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa czy tak zwany „łokieć tenisisty”, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej;
 • Leczniczą – specjalista tworzy indywidualne programy dla chorych cierpiących na konkretne dolegliwości, np. niedowłady po złamaniu kości czy problemy ruchowe wywołane przewlekłym zapaleniem ścięgien;
 • Rehabilitacyjną – terapeuta usprawnia osoby, które były przez dłuższy czas unieruchomione, np. z powodu pourazowych uszkodzeń mięśni i układu nerwowego czy urazów głowy, pomaga im odzyskać władzę w mięśniach, a często także od nowa uczy wykonywania codziennych czynności.

W Oddziale Odnowy Biologicznej i Lecznictwa znajduje się m.in. gabinet terapii falą uderzeniową (impulsową – ultradźwięki oraz uderzeniową – powietrzna), gabinety elektroterapii, laseroterapii (laser punktowy, sonda prysznicowa, laser wysokoenergetyczny), czy diatermii.

Uzupełnieniem terapii jest sala fitness wyposażona w sprzęt do treningu siłowego i rekreacji ruchowej.

Kinezyterapia

Kinezyterapia to rehabilitacja ruchowa. Wykorzystuje ruch jako środek terapeutyczny, zwłaszcza w leczeniu schorzeń układu kostno-stawowego i mięśniowego. Jej zadaniem jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej. Leczenie ruchem ma zastosowanie w terapii schorzeń i dysfunkcji narządu ruchu, po zabiegach operacyjnych, w zespołach bólowych kręgosłupa, w okresie ciąży i jako przygotowanie do porodu.

Kinezyterapia znajduje zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji osób ze schorzeniami i dysfunkcjami narządów ruchu, wadami postawy, bólami mięśni, stawów, krzyża i kręgosłupa. Ćwiczenia zapewniają pełen zakres ruchu w stawach, a jeśli jest ograniczony, zwiększają go. Gimnastyka lecznicza zwiększa sprężystość i elastyczność więzadeł i torebek stawowych. Determinuje proces uwapnienia kości. Zwiększa siłę, masę i przywraca czynność mięśni.

Oferujemy szeroki zakres terapii z zakresu kinezyterapii:

 • terapia indywidualna,
 • ćwiczenia grupowe na materacu,
 • ćwiczenia na przyrządach,
 • autotrakcja kręgosłupa,
 • szyna do ćwiczeń kończyn dolnych,
 • bieżnia antygrawitacyjna – jedyne w okolicy, innowacyjne urządzenie zapewniające trening oraz terapię w warunkach odciążenia.

Komnata solna

Komnaty solne to obiekty, które wiernie odzwierciedlają kopalnianą komorę solną. Udowodniono naukowo, iż mikroklimat grot kopalnianych i ich replik zbawiennie wpływa na wszelkiego rodzaju choroby układu oddechowego:  choroby gardła, nosa, płuc, oskrzeli, astmę oraz działa uspokajająco i antystresowo. Pomaga w leczeniu stanów nerwicowych i depresji.

Hydroterapia

W skład oddziału hydroterapii wchodzą gabinety:

 • masażu podwodnego,
 • masażu wirowego kończyn górnych i dolnych,
 • biczy wodnych,
 • kąpieli perełkowych,
 • kąpieli solankowych (2kg soli),
 • kąpieli borowinowych,
 • kąpieli solankowo – algowych,
 • hydromasażu (rodzinna, 3-osobowa wanna),
 • pływalnia - gimnastyka w wodzie na wypłyconym torze.

Odnowa biologiczna

 • sauna (damska, męska) z szatnią i natryskami,
 • pokoje relaksacyjne,
 • gabinety masażu medycznego - kończyn dolnych, całego kręgosłupa, relaksacyjny całościowy, drenaż limfatyczny,
 • gabinety masażu relaksacyjnego Relax&Therapy - gorąca czekolada, świeca aromatyczna lub oleje zapachowe.


Oddział krioterapii ogólnoustrojowej

Oferujemy zarówno zabiegi krioterapii ogólnoustrojowej, jak i krioterapii miejscowej (okolica ciała, cały kręgosłup).

Krioterapia ogólnoustrojowa wykorzystuje w procesie leczenia niskie temperatury. Czynnikiem schładzającym cały organizm jest zimne powietrze o temperaturze od -60 do -120 stopni Celsjusza. "Zabieg" w kriokomorze trwa od 2 do 3 minut. Krótki, bardzo intensywny wpływ krańcowo niskich temperatur uruchamia reakcję hormonalną, która powoduje wzrost przemiany tkankowej i podwyższenie ciepłoty tkanek. Krioterapia ogólnoustrojowa uruchamia wewnętrzną reakcję przeciwbólową organizmu dotyczącą nie tylko bólów stawowych i powierzchni ciała, ale także bolesnych odczuć w jego wnętrzu, poprzez rozluźnienie mięśni szkieletowych. Efektem pobytu w kriokomorze jest również zanik uczucia zmęczenia. Następuje zmniejszenie obrzęków, wzrost stężeń hormonów o działaniu przeciwzapalnym i gojącym.

Uruchomienie powyższych reakcji daje efekt leczniczy w wielu schorzeniach narządu ruchu, schorzeniach neurologicznych, stanach pourazowych i pooperacyjnych krioterapia umożliwia przeprowadzenie zabiegów kinezyterapeutycznych nawet u pacjentów z dużym odczynem bólowym czy wybitnie zwiększoną spastycznością mięśni. Obserwowane jest zmniejszenie bólów i obrzęków zajętych stawów, zmniejszenie napięcia mięśni, zaburzeń równowagi, poprawa koordynacji ruchów oraz sprawności ruchowej pacjentów.

Krioterapia miejscowa leczy urazy, silne stłuczenia, likwiduje miejscowy ból, ułatwia tradycyjną rehabilitację. Stosowana przy rozległych oparzeniach, znacznie zmniejsza szok termiczny i łagodzi ból pooparzeniowy, który jest szczególnie dotkliwy. Pomaga również w chorobach reumatycznych oraz zwyrodnieniowych. Usprawnia pojedyncze stawy, likwiduje przykurcze i napięcia mięśni. Wspomaga leczenie nerwu kulszowego, a także likwiduje nerwobóle. Coraz częściej stosuje się ją także do leczenia otyłości, a w gabinetach kosmetycznych do zwalczania cellulitu.

Pobyty rehabilitacyjne

W oparciu o nasza bazę leczniczo-rehabilitacyjną organizujemy pobyty rehabilitacyjne stacjonarne i ambulatoryjne dla osób ze schorzeniami narządu ruchu, przewlekłymi zmianami zwyrodnieniowymi, a także dla osób poszukujących rekreacji i aktywnego wypoczynku.