Środa, 06. Listopad 2024

Międzynarodowe zgrupowanie pięcioboistów

W COS-OPO w Spale gościmy na zgrupowaniu kadrę narodową Polski w pięcioboju nowoczesnym, która przygotowuje się do zbliżających się Mistrzostw Świata w Kairze (7-13 czerwca). Sportowcy walczyć będą nie tylko o medale, ale i o ostatnie przepustki na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Naszym reprezentantom w treningach towarzyszą zawodnicy z Niemiec, Łotwy i Kazachstanu.
aa

Na razie bilet do Tokio ma w kieszeni 23-letni Łukasz Gutkowski, który kwalifikację olimpijską wywalczył na mistrzostwach Europy w 2019 roku. Bliscy uzyskania kwalifikacji są Anna Maliszewska oraz Sebastian Stasiak. Do polskiej kadry po dłuższej przerwie wróciła Oktawia Nowacka - brązowa medalistka z Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

- Cieszymy się z powrotu Oktawii, ale przed nią ciężkie zawody w Kairze. Mamy nadzieję uzyskać trzy, cztery kwalifikacje olimpijskie. Jesteśmy bardzo zadowoleni,  że na ostatnim zgrupowaniu przed mistrzostwami świata możemy potrenować z zawodnikami zagranicznymi. Większość z nich to czołowi pięcioboiści swoich krajów, mający na swoim koncie medale mistrzostw świata i Europy – mówi Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego Stanisław Pytel.

W ekipie niemieckiej kobiet odpowiedzialny za przygotowanie szermiercze jest trener Jan Jagodziński.

Z wielką przyjemnością przyjeżdżamy do COS-OPO w Spale; mamy tu znakomite warunki treningowo-pobytowe. Myślę, że jedną z faworytek do medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio będzie Annika Schleu - czwarta na Igrzyskach w Rio de Janeiro. O kwalifikację olimpijską powalczy także Rebecca Langrehr – ocenia szkoleniowiec.

Pięciobój nowoczesny jest dyscypliną olimpijską łączącą w sobie: pływanie, bieg przełajowy, strzelanie, szermierkę oraz jeździectwo. O wyniku zawodów decyduje suma punktów zdobyta przez zawodnika w kolejnych konkurencjach. Przez lata zawody rozgrywano w formacie pięcio- lub czterodniowym, jednak od 1996 roku przyjęto format jednodniowy, przez co zawody miały stać się łatwiejsze do obserwacji dla publiczności.

Konkurencję są rozgrywane według poniższych zasad: 

Pływanie – 200m stylem dowolnym. Czas 2 minuty 30 sekund (2:40 dla kobiet) nagradzane jest liczbą 1000 punktów, każde 0,33 sekundy zwiększa lub odpowiednio zmniejsza liczbę punktów zawodnika o 4 punkty.

Szermierka szpadą – walki rozgrywane są w systemie „każdy z każdym”. Walka trwa do jednego trafienia. Czas walki to 1 minuta. Jeśli żaden z zawodników nie zada trafienia to obaj zawodnicy odnotowują porażkę.

Jazda Konna - jest najbardziej loteryjną konkurencją w pięcioboju nowoczesnym. Zawodnicy mają do pokonania parcours o długości 350/450 metrów z 12 przeszkodami (w tym jedna podwójna i jedna potrójna ) do wysokości 120 cm.

Bieg + Strzelanie - konkurencja nazwana kombinacją. Zawodnicy pokonują dystans 3000 m. W trakcie biegu trzykrotnie odwiedzają strzelnicę (przed 1,2 i 3 kilometrem), gdzie muszą trafić do pięciu tarcz. Zawodnicy startują z tzw. handicapem tj. różnicy czasu wyliczonego z różnicy punktów jakie dzielą poszczególnych zawodników po czterech konkurencjach. Trasa biegu jest dowolna. Zawodnicy otrzymują 2000 punktów z czas 12' 30”. Każda sekunda poniżej lub powyżej tego czasu to 4 punkty.

Najlepsi polscy pięcioboiści nowocześni w historii:

  • Janusz Peciak – indywidualny złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich /Montreal –  1976/, indywidualne złote medale na Mistrzostwach Świata /San Antonio 1977/ i /Drzonków 1981/
  • Arkadiusz Skrzypaszek – indywidualny i drużynowy złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich /Barcelona 1992/,  indywidualny złoty medal na Mistrzostwach Świata /San Antonio 1991/
  • Oktawia Nowacka – indywidualny brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich /Rio de Janeiro –  2016/
  • Barbara Kotowska – indywidualny złoty medal na Mistrzostwach Świata /Montreal – 1985/
  • Dorota Idzi – indywidualny złoty medal na Mistrzostwach Świata /Warszawa 1988/
  • Iwona Kowalewska – indywidualny złoty medal na Mistrzostwach Świata /Budapeszt 1992/
  • Anna Sulima  – indywidualny złoty medal na Mistrzostwach Świata /Meksyk 1998/
  • Marta Dziadura – indywidualny złoty medal na Mistrzostwach Świata /Gwatemala 2006/
  • Dariusz Goździak – drużynowy złoty medal Olimpijski w drużynie /Barcelona 1992/
  • Maciej Czyżowicz – drużynowy złoty medal Olimpijski w drużynie /Barcelona 1992/

 Oktawia Nowacka - brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro

O lewej: Jan Jagodziński, Stanisław Pytel, Artur Jamrozik

Od lewej: trenerka Kim Raisner, Rebecca Langrehr, Annika Schleu, trener Jan Jagodziński

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 1065