Piątek, 22. Listopad 2024

Pokoje z hipoksją w COS-OPO w Spale!

Już niebawem polscy sportowcy przygotowujący się do startów w najważniejszych imprezach międzynarodowych nie będą musieli wyjeżdżać na drogie zgrupowania wysokogórskie. W ośrodkach COS w Spale, Cetniewie i Wałczu powstają sale do ćwiczeń oraz pokoje wypoczynkowe z systemem hipoksji, czyli zmiennego stężenia tlenu. Sala i pokoje hipoksyjne są już dostępne w COS Zakopanem.
Pokoje z hipoksją w COS-OPO w Spale

Na zdj. Dyrektor COS-OPO w Spale Waldemar Wendrowski w sali treningowej z hipoksją

Korzystając z tych pomieszczeń sportowcy mogą poczuć się, jak na zgrupowaniach wysokogórskich. – W naszych siedemnastu pokojach i sali gimnastycznej możemy wytworzyć nawet takie warunki, jakie panują na wysokości sześciu tysięcy metrów. To powoduje niski poziom dotlenienia, dzięki czemu organizmy sportowców muszą pracować na wiele większych obrotach – mówi Waldemar Wendrowski, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Spale.

W czasie ćwiczeń i wypoczynku sportowiec będzie cały czas monitorowany. – Dość powiedzieć, że w ciągu godziny w takim pokoju hipoksji wychodzi aż siedemset dwadzieścia pomiarów różnych parametrów. Zainteresowanie jest bardzo duże, ponieważ już teraz o możliwość skorzystania z hipoksji pytają nas m.in. Jordańczycy, Włosi, czy Norwegowie. Lada dzień kończymy już odbiór i serdecznie zapraszamy do korzystania z tego cudu – dodaje Wendrowski.

Szesnaście pokoi hipoksyjnych oraz sala do ćwiczeń z tym systemem powstaje również w Centralnym Ośrodku Sportu w Cetniewie. – To będzie pierwsza na Pomorzu siłownia z funkcją hipoksji. Równolegle trwa przebudowa pokoi w hotelu Albatros na pokoje hipoksyjnej, tak aby sportowcy nie tylko ćwiczyli w warunkach wysokogórskich, ale również w takich samych warunkach spali i wypoczywali. Połączenie treningu z wypoczynkiem z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty, poprawi ich wydolność oraz przyczyni się do uzyskiwania w przyszłości lepszych wyników – mówi Michał Kowalski, dyrektor COS w Cetniewie.

Sala treningowa w Cetniewie ma ponad sto dwadzieścia metrów kwadratowych i, podobnie jak w Spale, wyposażona jest w sprzęt aerobowy, bieżnie, czy ergonometry. Łączny koszt inwestycji, czyli budowy sali i przebudowy pokoi wyniesie ponad pięć i pół miliona złotych netto.

Trening wysokogórski w naszym kraju zapoczątkował patron naszego ośrodka, czyli Feliks Stamm w latach pięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Ograniczona ilość tlenu powoduje, że zwiększa się wydolność beztlenowa, następuje wzrost przemiany materii, zwiększa się wytrzymałość i siła mięśni. Hipoksja dodatkowo skraca czas regeneracji organizmu, poprawia parametry snu, a przede wszystkim powiększa objętość życiową płuc. Zalet jest sporo w związku z powyższym to krok milowy w procesie przygotowań sportowców do najważniejszych startów – dodaje Kowalski.

Dwadzieścia pokoi hipoksyjnych i sala do ćwiczeń do końca roku będzie oddana także w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Będzie to przede wszystkim raj dla sportowców uprawiających sporty wodne, bo w sali do ćwiczeń znajdą się m.in. ergometry wioślarskie.

Pokoje i sala do ćwiczeń z hipoksją działa już w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. Dostępnych jest tam dwadzieścia miejsc noclegowych z instalacją hipoksji. Część miejsc została przystosowana pod kątem osób niepełnosprawnych.

Pokoje wyposażone w instalację hipoksji w COS-OPO w Spale

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 2017