Piątek, 22. Listopad 2024

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w COS-OPO w Spale

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w COS-OPO w Spale

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Polskie barwy narodowe ukształtowały się za rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Po raz pierwszy Polskie barwy narodowe zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

Z „Ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” dowiadujemy się, że kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. To zanczy, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to z kolei karmazyn, czyli ciemna czerwień. Jednak warto zauważyć, że na przestrzeni lat barwa czerwieni się nieco zmieniała. Pierwszy opis flagi z 1921 r. wprowadzał karmazyn (o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), ale już od 1927 r. przez ponad pięćdziesiąt lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w kolor pomarańczowy.

Barwy narodowe mają także symboliczne znaczenie. Kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń, dobrobyt, a czerwony – krew, czyli walkę o suwerenność, walkę o niepodległość. Podczas II wojny światowej kolory biało-czerwone były również symbolem niezłomności narodu i woli zwycięstwa, budziły nadzieję na wolność.

W Polsce niepodległej biało-czerwona flaga po raz pierwszy powiewała na wielkiej imprezie sportowej w 1920 roku. Polska otrzymała wtedy zaproszenie do startu w igrzyskach olimpijskich i chociaż z powodu wojny z bolszewikami naszym reprezentantom nie udało się pojechać na zawody, nasz sztandar symbolicznie powiewał na stadionie w Antwerpii.

 

Sportowcy przebywający na zgrupowaniach w naszym Ośrodku uczcili Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w 2022 roku:

Kadra narodowa sztangistek (seniorki, juniorki, U-20) i sztangistów (juniorzy i U-20)

 

Reprezentantka Polski - Paulina Guba (pchnięcie kulą) z trenerem - Michałem Lićwinko

 

Reprezentant Polski Jakub Szyszkowski (pchnięcie kulą) z Trenerem Piotrem Galon.

 

Ukraińscy kolarze szosowi z kierownikiem zgrupowania PZLA - Wiesławem Rożejem

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 651